Veidas

Politika pasipudravo veidą, užsidėjo kaukę, pasiruošė karnavalui. Senieji metai baigiasi, pasitiksim naujus. Nekalbėsim apie seimą, vyriausybę. Pakalbėsim apie tuos kurie arčiau mūsų – savivaldą. Koks jos veidas. Savivaldą plačiąja prasme. Ne tik seimelius, vadinamus tarybomis, ne tik premjerus vadinamus administracijos direktoriais, bet ir “valstybines” įmones, kurias valdo politinio pasitikėjimo pareigūnai – vandens tiekėjai ir nuotėkų surinkėjai, poliklinikos ir ligoninės, senelių namai ir įvairiausios kilmės socialinių paslaugų teikimo įmonės. Priežastis banali, Vienas čiūdikas iš vieno Lietuvos savivaldos centro suspindėjo taip, kad jį galima būt priskirti prie etaloninių asmenų. Na tokių su kuriais būt galima lyginti.

Taigi. Savivaldybės tarybos narys:

Gūdų vakarą, truputėlį girtas (virš 2 promilių) eina viduriu SAVO miesto gatvės. Nebevairuoja, nes prieš metus laiko jau prisivairavo kartu su promilėmis.  Pakeliui įspiria pravažiuojančiam PEUGEOT, nes čia JO miestas ir jame jokie pižonai nevažinės. Kada vairuotojas nesupranta bajerio ir iškviečia policiją, tas aniems paaiškina jog yra tarybos narys ir kreiptis į jį reiktų “Jūsų Didenybe”. Tie irgi nesupranta bajerio ir uždeda dieviškojo panteono nariui antrankius. Kas visiškai netikėta, tie neišsilydo, o tvirtai laiko susikabinę. Vienintelė laisva kūno vieta palieka burna, todėl jai netrukus pasiūloma triūbelė. Burna kvėpteli, tablo parodo 2,45. Žmogus, artimai susijęs su sportu, nepatiki, nes tokių rezultatų nebūna. Paabejojęs pasitikslina – jis čia ne prie ko, kaltas alkoholis. Žodžiu anas, va tas, kaip jo vardas, mane nugirdė – jis vis pylė, o aš vos spėjau ryt. Netikt? Iš karto pagrasino atsistatydinti iš tarybos narių. Dangus apsiniaukė, ir pabiro kruvinų ašarų lietus….

Kadangi kiekvienas iš mūsų pirmiausiai susiduria su savivaldos komanda nutariau peržvelgti šio asmens, pavadinkim paprasčiau, vidutinio Tarybos nario, socialinį portretą. Ir kas gi gavosi. Ogi nieko netikėto : asmuo išrinktas pagal vienos iš rimčiausių partijų sąrašą – be abejo. Tvarkos ir teisingumo. Išsilavinimas – vidurinis, baigė suaugusių mokymo centrą. Dirba – niekur. Manot negavo pajamų? Gavo. Manot nemokėjo mokesčių? Teisingai – lygiai nulis. Ką veikia? Sportui ir menui vadovauja. Visuomeniniais pagrindais. Visada žinoma, jog pagrindai, kad ir visuomeniniai turi būt pagrįsti materialia dedamąja. Biudžetine. Pomėgiai, kiek skurdoki – sportas ir menas, tačiau visada galima papildyti mėgstamais balsuotojų punktais : kelionės, muzika ir kinas (menas tikrai per platu, ne kiekvienas supras), o jei taikai į pensininkų auditoriją verta papildyti kažkuo panašaus į “informacinės laidos per TV : Panorama, TV3 pagalba, 24 valandos, Specialusis tyrimas, Emigrantai, Paieškų tarnyba ir tt.” Teistumas – privalus, kaip kaklaraištis prie kostiumo.

Nu jokio netikėtumo, jokio. Praeis metai kiti ir balsuotojai vėl eilute ropos link balsadėžių, kad galėtų įmesti lapelį su varnele langelyje. Manot jie pakels akis ir pasižiūrės už ką balsuoja? Nea. Vieni neatplėšdami akių nuo savo išmaniųjų telefonų, kiti nuo nukleiptų, ne vieną dešimtmetį skaičiuojančių batų, sumes baltus popierėlius į plyšelį. Norėtumėt, kad tokie nespardytų Jūsų automobilių? O kodėl turėtų? Juk ką tik atidavėte jiems savo miestą.